انواع پسوند دامنه کدام است و چه استفاده ای از آنها می شود

انواع پسوند دامنه نشان دهنده فعالیت های مختلفی است که از طریق وب سایت ها انجام می شود. متداول ترین پسوند های دامنه عبارتند از com,ir,net,org,info، این دامنه ها توسط نهاد مرجع نامگذاری دامنه های اینترنت به نام ICANN مورد تایید قرار گرفته اند. هر کدام از این دامنه ها هزینه و خدمات مختلفی ارائه می دهند.

پسوند دامنه چیست و انواع پسوند دامنه کدام است

پسوند دامنه کلمه و یا حروفی است که در انتهای دامنه اصلی سایت شما قرار می گیرد. سایت شما بر اساس یک اسم منحصر به فرد ایجاد می شود. تا زمانی که این اسم اعتبار دارد یک آی پی برای آن تخصیص پیدا می کند، تا کاربران در هر جای دنیا که اسم دامنه شما را در اینترنت وارد کردند، بر اساس آن اسم به ای پی وب سرور شما متصل شده و سایت شما را مشاهده کنند.

 

هر سایتی دارای یک پسوند است. پسوند دامنه مدل های مختلفی دارد که هرکدام نشان دهنده نوع فعالیت سایت است. کاربران بر اساس نوع پسوند سایت می توانند متوجه شوند که وارد سایت دولتی شده اند یا وارد یک سایت شخصی و یا وارد یک سایت آموزشی شده اند. پسوندهای سایت ها بر اساس نوع خود دارای قیمت های متفاوتی هستند. برخی از پسوند ها برای استفاده های خاص می باشند و استفاده از ان ها به عنوان تجاری و یا شخصی غیر ممکن است.

 انواع پسوند دامنه به شرح زیر است:

  • پسوند.com

معروف ترین پسوند دامنه موجود در دنیا است که برای سایت های تجاری از آن استفاده می شود. پسوند.com مخفف Commercial به معنای تجاری است. امروزه برای سایت هایی که برای کسب و کار ها، سایت های شخصی و پرسونال برندینگ است از این پسوند استفاده می شود. در بین انواع پسوند دامنه پر استفاده ترین پسوند.com است. این پسوند به راحتی قابل خرید است و قیمت آن براساس دلار محاسبه می شود.

  • پسوند.net

کلمه.net در این پسوند به معنی شبکه یا همان Network است. از این پسوند در شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت و شبکه استفاده می شود. این پسوند همانند پسوند.com, یکی از پر استفاده ترین انواع پسوند دامنه است و قیمت آن بر اساس دلار محاسبه می شود.

  • پسوند .org

عبارت.org در این پسوند Organizations و به معنی سازمان و تشکیلات است. این پسوند معمولا توسط سازمان های غیردولتی در سطح جهانی استفاده می شود. این پسوند نسبت به دو پسوند قبلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  • پسوند.info

یکی دیگر از انواع پسوند دامنه پسوند.info است. واژه info در این پسوند مخفف عبارت Information و به معنی اطلاعات است. در سایت هایی که اطلاعاتی را در خصوص موارد گوناگون در اختیار شما قرار می دهند از این پسوند استفاده می شود. امروزه این پسوند به دلیل قیمت مناسبی که دارد به شدت مورد توجه قرار گرفته و حتی برخی از سایت های دانلود غیر قانونی محصولات دیجیتالی از قبیل فیلم ، نرم افزار و بازی  نیز از این پسوند دامنه برای سایت های خود استفاده می کنند.

  • پسوند.gov

یکی دیگر از انواع پسوند دامنه پسوند.gov است. واژه gov در این پسوند به معنی Government است. از این پسوند در سایت های دولتی استفاده می شود اشخاص عادی نمی توانند به راحتی این پسوند را خریداری نمایند. برای خرید این پسوند باید اطلاعات سازمان های دولتی ثبت شود.

  • پسوند.edu

واژه.edu دراین پسوند مخفف واژه Education و به معنی آموختن است. از این پسوند در تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه های معتبر در دنیا استفاده می شوند. تقریبا تمامی دانشگاه های معتبر در ایران از این پسوند استفاده می کنند. این پسوند برای وب سایت هایی به کار میرود که هدف آنها از محتوای ارائه شده آموختن و آموزش است.

  • پسوند.int

یکی دیگر از انواع پسوند دامنه پسوند.int می باشد. واژه int مخفف کلمه International و به معنی بین المللی است. این پسوند سایت هایی را که در حوزه بین المللی فعالیت می کنند، نشان می دهد. خرید این پسوند برای افراد عادی غیر ممکن است و سازمان شما باید در مجامع بین المللی ثبت جهانی شده باشد.

  • پسوند.ir

یکی از انواع پسوند دامنه که به شدت در کشور ما از آن استفاده می شود پسوند.ir است. پسوند. ir مخفف کلمه iran است. وقتی این پسوند در انتهای یک دامنه قرار می گیرد به این معنی است که این وب سایت در حوزه جغرافیای ایران فعالیت می کند و توسط نهاد های مرجع در ایران برای این وب سایت یک دامنه و پسوند ثبت شده است.

نکته قابل توجه این است که پسوند.ir در همه جای دنیا قابل دسترس است و فرقی نمی کند که سایت شما.ir باشد. در هر جایی که اینترنت وجود داشته باشد سایت شما قابل دسترس است. تفاوت استفاده از پسوند.ir خدماتی است که سازمان ها به این پسوند ارائه می دهند. به عنوان مثال در صورتی که از گوگل برای تبلیغات استفاده کنید ،گوگل پسوند.ir را قبول نمی کند و اعلام می کند که پسوند تجاری شناخته شده برای او.com است. در صورتیکه در ایران به دنبال دریافت برخی امتیاز ها و خدمات باشید باید پسوند سایت شما.ir باشد و دیگر پسوند ها شامل این خدمات نمی شوند.

 

ثبت انواع پسوند دامنه به چه صورت است؟

برای ثبت دامنه سایت خود و انتخاب انواع پسوند دامنه در صورتی که از پسوند های جهانی استفاده کنید تنها برخی مشخصات ساده و معمولی شما مورد نیاز است. حتی می توان از مشخصات شرکت ها و نفرات دیگر هم استفاده کرد. کاری که برخی از شرکت های ایرانی انجام می دهند این است که دامنه های جهانی.com را برای اینکه مشمول تحریم ها و محدودیت ها نشوند، توسط برخی افراد مستقر در خارج از ایران و با مشخصات آنها ثبت می کنند.

در خصوص پسوند.ir وضعیت به این گونه است که شما باید اطلاعات هویتی کسب و کار و یا شخص خودتان را برای ثبت دامنه و تعیین پسوند دامنه.ir وارد کنید.خرید این دامنه و پسوند .ir به صور تریالی است و قیمت ان نسبت به دیگر پسوند ها به مراتب ارزان تر است .

قبل از پسوند دامنه.ir می توان از پسوند های دیگر مانند.int،ac،co،sch  و غیره استفاده کرد. این به این معناست که مراکز علمی، آموزشی، سیاسی و موارد دیگر در حوزه جغرافیای کشور ایران فعالیت می کنند.

ثبت انواع پسوند دامنه و انجام خدمات سایت‌های وردپرسی

حال که به خوبی با انواع پسوند دامنه آشنا شده اید، بهتر است برای انجام خدمات سایت و خرید دامنه از یک مجموعه حرفه‌ای کمک بگیرید. شما می‌توانید از خدمات مجموعه وردپرس ست آپ با آدرس سایت www. wpsetup.ir  نسبت به طراحی وبسایت فروشگاهی، طراحی وبسایت شرکتی، پشتیبانی وب سایت، خدمات شبکه و خدمات ادمین اینستاگرام استفاده کرده و کسب و کار خود را گسترش دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید