وردپرس چیست و چگونه کار می‌کند؟

وردپرس چیست و چگونه کار می‌کند؟ چرا یک سازمان باید به صورت رایگان به تعداد زیادی از مشترکین خدمات بدهد؟ آیا وردپرس امن است؟ چه سایت‌هایی از وردپرس استفاده می‌کنند؟ این سؤالاتی است که اکثر مدیران می‌پرسند. برای همه این سؤالات جواب‌های مناسبی وجود دارد. برای اینکه با این جواب‌ها آشنا شوید همراه ما باشید.

 وردپرس چیست؟

اولین سؤالی که مطرح می‌شود این است که اصلاً وردپرس چیست؟ بر اساس تعاریف اعلام شده از سوی ارائه دهندگان وردپرس می‌توان پاسخ این سؤال را این‌گونه داد:

  • سؤال: وردپرس چیست؟

جواب: وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS است. این برنامه با ترکیبی از فایل‌های اصلی پایگاه داده و فایل‌هایی که اضافه و یا نصب می‌کنید، یک سایت با مدیریت متمرکز را برای شما ایجاد می‌کند. برای مدیریت بخش‌های مختلف سایت خود باید وارد محیطی شوید که به آن داشبورد مدیریت گفته می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده وردپرس چیست و از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

دومین سؤال بعد از وردپرس چیست این است که اجزای تشکیل‌دهنده وردپرس چیست؟ در جواب اجزای اصلی وردپرس را معرفی می‌کنیم. بخش‌های اصلی وردپرس به نوعی بخش جدایی ناپذیر آن به حساب می‌آیند:

 وردپرس از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • هسته اصلی وردپرس یا همان WordPress Core

هسته اصلی وردپرس به عنوان بخشی است که باید قبل از هر کاری آن را در ابتدا نصب کنید. فرقی نمی‌کند که از قالب‌های آماده استفاده می‌کنید و یا خودتان می‌خواهید یک قالب جدید ایجاد کنید. هر فعالیتی که بخواهید انجام دهید باید این فعالیت در چارچوب یک هسته اصلی انجام شود و بدون آن هسته امکان نصب قالب‌ها و افزونه‌ها وجود نخواهد داشت.

هسته اصلی وردپرس به عنوان بخش جدایی ناپذیر وردپرس است. همچنین این هسته توسط تیم اصلی وردپرس پشتیبانی شده و مدام در حال دریافت بروزرسانی است. بدون این هسته، سایت شما اصلاً کار نخواهد کرد.

  • پایگاه داده وردپرس The database

در پایگاه داده وردپرس همه تغییرات، تنظیمات و حتی محتواها ذخیره خواهند شد. پایگاه داده همراه با هسته وردپرس نصب می‌شود و بدون پایگاه داده شما نمی‌توانید وارد سایت شوید. اگر وردپرس را به صورت دستی نصب کنید باید پایگاه داده را از قبل ایجاد کرده و آن را در هنگام نصب به سایت معرفی کنید. اگر از نصب خودکار استفاده کنید خود هسته وردپرس اقدام به نصب پایگاه داده می‌کند. پایگاه داده وردپرس از اهمیت بالایی برخوردار است و تقریباً همه اطلاعات موجود در سایت شما در این پایگاه داده ذخیره می‌شود. درنتیجه در صورتی که آسیب ببیند و یا دست‌کاری شود و یا حتی افزونه‌ای نصب شود که نتواند با پایگاه داده ارتباط برقرار کند، سایت شما از کار خواهد افتاد.

  • فایل‌های اضافی تشکیل‌دهنده یا همان Extra files

فایل‌های اضافی بخش مهم دیگری هستند که بدون آن‌ها سایت شما اصلاً شکل و شمایل یک سایت نخواهد داشت. این فایل‌ها را نمی‌توان حذف کرد و در صورتی که حذف شوند بخشی یا بخش‌هایی از سایت شما از کار خواهند افتاد. استفاده از این فایل‌های اضافی هنگامی‌که افزونه‌ها را نصب می‌کنید اهمیت پیدا می‌کنند چراکه می‌توانند به راحتی با افزونه‌ها در تعامل و ارتباط باشند. این فایل‌های اضافی باعث می‌شود که سایت شما بهتر کار کند.

  • داشبورد مدیریت یا همان The admin screens

صفحه مدیریت یا همان داشبورد وردپرس برای تعامل مدیریت سایت با بخش‌های مختلف سایت ایجادشده است. با استفاده از داشبورد مدیریت نیاز به کد نویسی در سایت‌های وردپرسی به شدت کاهش پیدا می‌کند. همچنین شما می‌توانید به راحتی افزونه‌های موردنیاز خود را دانلود کرده و روی سایت خود نصب کنید.

با توجه به این توضیحات می‌توان گفت که وردپرس چیست و چگونه کار می‌کند. سایت‌های وردپرسی در مدت‌زمان کوتاهی توانسته‌اند بخش عظیمی از سایت‌ها اینترنت را شامل شوند. شاید در نگاه اول افراد این باور را داشته باشند که این سایت‌ها ساده هستند و به صورت آماده نصب می‌شوند، اما در عمل این‌گونه نیست.

 چرا هسته اصلی وردپرس رایگان است؟

حال که جواب سؤال وردپرس چیست را فهمیده‌اید باید به سراغ سؤال بعدی برویم، چرا وردپرس رایگان است؟ جواب این سؤال خیلی ساده است. در دنیای اینترنت گروه‌های زیادی وجود دارند اما این گروه‌ها در نهایت به دو دسته تقسیم می‌شوند

  1. گروه‌هایی که انحصارطلب هستند و اعلام می‌کنند که هیچ کس نباید از کدها و ساختار برنامه‌های آن‌ها مطلع شود
  2. گروه‌هایی که انحصارطلب نبوده و به اصطلاح گروه Open Source ها یا غیر انحصاری ها به شما می‌روند.

وردپرس یکی از پروژه‌های گروه غیر انحصاری است. این گروه این عقیده را دارند که در صورتی که سایت‌ها و برنامه‌ها آن‌ها به راحتی در اختیار دیگران قرار گیرد و استفاده از آن رایگان باشد افراد بیشتری می‌توانند روی برنامه‌ها و کد نویسی های آن‌ها نظارت کنند. درنتیجه مشکلات و باگ‌های ساختاری و امنیتی آن‌ها خیلی سریع‌تر نمایان می‌شود. اینجاست که جواب سؤال بعدی به راحتی مشخص می‌شود!

آیا وردپرس امن است؟

در جواب افرادی که به دنبال این هستند که وردپرس چیست و آیا واقعاً امن است؟ باید گفت که امنیت در دنیای دیجیتال 100 درصد نیست اما یک نکته وجود دارد. هرچه نفرات بیشتری روی پروژه‌های شما کار کنند و از زاویه‌های مختلف آن را بررسی کنند، ضریب خطای آن کاهش پیدا می‌کند.

وردپرس نیز این‌گونه است، نفرات زیادی در سراسر دنیا در بخش‌های مختلف این پروژه درگیر هستند. درنتیجه خیلی سریع‌تر از سایر پلتفرم‌ها مشکلات آن شناسایی شده و بروزرسانی های مختلف برای رفع این مشکلات را دریافت می‌کند. درنتیجه می‌توان گفت که بله وردپرس امن است، اما شما هم باید امنیت سایت خود را در حد بالایی حفظ کنید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید.

چه سایت‌هایی از وردپرس استفاده می‌کنند؟

حال که به خوبی جواب سؤال وردپرس چیست را پیداکرده‌اید و با بخش‌های آن آشنا شده‌اید، بهتر است این نکته را هم بدانید که امروزه سایت‌های زیادی از وردپرس استفاده می‌کنند. سایت‌های شخصی و تجاری زیادی در دنیا وجود دارند که وردپرس پلتفرم اصلی آن‌ها است. حتی سایت‌های معتبری مانند روزنامه‌ها و نشریات و سایت‌های خبری رسمی و دولتی در سراسر دنیا وجود دارند که از ساختار وردپرس استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که میگویند وردپرس پلتفرم شماره 1 در دنیای CMS های آماده است.

 انجام خدمات سایت‌های وردپرسی

 حال که جواب سؤال وردپرس چیست را پیداکرده‌اید بهتر است برای انجام خدمات سایت وردپرسی خود از یک مجموعه حرفه‌ای کمک بگیرید. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مجموعه وردپرس ست آپ با آدرس سایت www. wpsetup.ir  نسبت به طراحی وبسایت فروشگاهی، طراحی وبسایت شرکتی، پشتیبانی وب سایت، خدمات شبکه و خدمات ادمین اینستاگرام استفاده کرده و سایت و کسب و کار خود را در بهترین حالت ممکن قرار دهید. این را به یاد داشته باشید که کسب و کار و سایت شما در دنیای اینترنت رقبای قدرتمندی دارد که آن‌ها از همین امروز برای بهتر شدن و تثبیت جایگاه خود اقدام کرده‌اند. حال نوبت شماست که به فکر آینده کسب و کار خود بوده و جایگاه خود را در دنیای تجارت آنلاین تثبیت کرده و بهبود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید