هرآنچه از WWDC 2019 اپل انتظار داریم

اپل در WWDC یا کنفرانس توسعه دهندگان سال قبل خود برخلاف رسم همیشگی اش هیچ سخت افزار تازه ای معرفی نکرد و در عوض طی بازه زمانی یکساله از آن موقع، به مرور و در سکوت خبری گجت های تازه اش را پیش روی مخاطبانش گذاشت. این شرکت پیش از رونمایی اپل تی وی جدیدش چندین بیانیه خبری منتشر کرد و به روز رسانی های جزئی آنها را با طرفدارانش در میان گذاشت.

هفته گذشته نیز همین رویکرد در مورد مک بوک پیاده شد و شرکت کالیفرنیایی کاملا بی سر و صدا از تازه ترین تلاش خود برای حل مشکلات همیشگی کیبوردهای معیوب مک بوک پرو پرده برداشت. هفته آینده اپل میزبان برنامه نویسان و اصحاب رسانه از سراسر دنیاست تا WWDC 2019 را برگزار کند و آنطور که همه شواهد نشان می دهند خبرهای بزرگی در راهند و احتمالا شاهد معرفی سخت افزارهای سطح حرفه ای در این رویداد خواهیم بود.

بعد از برگزاری مراسم های ناامیدکننده ای چون بیلد مایکروسافت و گوگل I/O بسیاری امیدوارند که اپل در این هفته حسابی خبرساز شود. همانطور که تایید می کنید اپل در برابر گرایشات بزرگتر صنعت مصون نیست و حالا در نوعی تقاطع به سر می برد. کمپانی تحت مدیریت تیم کوک در آخرین مجمع عمومی سرمایه گذارانش از تمرکززدایی خود روی حوزه سخت افزار و توجه بیشتر به خدمات و محتوا خبر داد. این تصمیم با توجه به افت فروش تلفن های هوشمند در سراسر دنیا کاملا عقلانی به نظر می آید و در همین رابطه اپل سرمایه گذاری های هنگفتی هم از طریق سرویس اپل تی وی پلاس روی محتوا کرده.

البته WWDC در اصل رویدادی برای توسعه دهندگان است و با وجود آنکه نطق ابتدایی این مراسم در روز دوشنبه بیشتر برای عموم مردم نگاشته شده است ماهیت واقعی آن بیشتر به تازه ها در سیستم عامل های مختلف اپل اشاره دارد. در ادامه این مطلب نگاهی می اندازیم به مهم ترین اخبار احتمالی در WWDC 2019 و مطلب را با مهم ترینشان یعنی iOS شروع می کنیم.

iOS 13

WWDC 2019

درز شایعات و اخبار در رابطه با سیستم عامل موبایلی اپل از چندی پیش آغاز شده و براساس مهم ترینشان دارک مد یا وضعیت تاریک به کل iOS می آید. این وضعیت که کار با موبایل را برای چشمان راحت تر و همزمان مصرف باتری گوشی را کم می کند به لحاظ عملکرد شبیه به مد مشابه روی نسخه دسکتاپی سیستم عامل اپل است؛ در ابتدا اپ های اختصاصی خود اپل از این مد پشتیبانی خواهند کرد و طی ماه های آتی اپ های شخص ثالث نیز به این جرگه اضافه می شوند.

نشریه بلومبرگ نیز پیشتر به جزئیات دست اولی در رابطه با قابلیت های تازه iOS 13 دست پیدا کرد که گفته می شود با اسم رمز Yukon در دست توسعه است (اپل از همین حالا کار روی نسخه ۱۴ از سیستم عامل موبایلی اش با نام رمز Azul را که تمرکز ویژه ای رو 5G و واقعیت افزوده دارد آغاز نموده است).

مثل همیشه در این نسخه نیز پیش بینی می شود اپ سلامت Health دستخوش به روز رسانی هایی شود و اپل بخش عمده ای از زمان کنفرانس را به آن اختصاص دهد. پشتیبانی بومی از اپ Duet Display (درست مثل قابلیت نمایشگر ثانویه در آیپد) از دیگر قابلیت هایی است که طبق شایعات، اپل قصد دارد به iOS 13 بیاورد.

اپلیکیشن های Mail، Maps و Home نیز طبق شنیده ها آپدیت هایی را دریافت می کنند و باگ های نسخه قبلی در به روز رسانی جدید رفع می گردند تا iOS 13 عملکرد بهتری را در دستگاه های قدیمی و جدید اپل از خود نشان دهد. با در نظر داشتن اینکه این روزها کاربران ترجیح می دهند موبایل های خود را برای بازه زمانی طولانی تر نگه دارند و از خرید گوشی های جدید اجتناب می کنند، این میتواند خبری خوب باشد.

MacOS 10.15

WWDC 2019

درست مانند تلفن های هوشمند، پی سی ها هم در حال گذار به دور تازه ای از عمر خود هستند؛ همزمان با معرفی اسمارت فون ها پی سی ها دچار نوعی بحران هویتی شدند و از آن زمان تاکنون این بحران به قوت خود باقیست. از نظر بسیاری تولیدکنندگان کامپیوترهای شخصی این بحران دلیلی شد برای ارائه رویکردهای تازه ای نظیر آنچه در کامپیوتکس امسال شاهد اوج گیری اش بودیم: نمایشگرهای ثانویه.

برای اپل اما، رویکرد تازه همان بازپس گیری تاج و تخت از حرفه ای های خلاقیت نظیر سامسونگ و مایکروسافت است و بهترین نقطه برای شروع هم میتواند قرض گرفتن برخی قابلیت های iOS باشد.

سال گذشته این شرکت سه اپ جدید به نام های News، Stocks و Voice Memos را معرفی کرد تا پیش نمایشی از توانایی آتی خود برای پورت کردن اپ های iOS به دسکتاپ را به نمایش بگذارد. تلاش اپل بری تقویت توسعه اپ های Mac که با اسم رمز پروژه مارزیپان شناخته می شود احتمالا در کنفرانس توسعه دهندگان امسال کانون اصلی خبرها خواهد بود. دیگر قابلیت های وام گرفته شده از iOS شامل Time، افکت های iMessage و شورتکات های سیری هم احتمالا در زمره آپدیت های دیگری قرار دارند که به اپ های مک می آیند.

مک پرو و نمایشگر 6K

WWDC 2109

تصویری که در بالا می بینید به مک پرو سال ۲۰۱۳ تعلق دارد که از آن زمان تاکنون به روز نشده. حالا اما کاربرانی نظیر تدوینگران ویدیویی و دانشمندان به یک کامپیوتر حرفه ای تر نیاز دارند که ماژولارتر بوده و محدودیت هایش به لحاظ گرمایشی کمتر باشند.

در سال ۲۰۱۷ البته اپل تایید کرد مک پرو ۲۰۱۳ با ظاهر سطل زباله ای شکلش یک اشتباه بوده و وعده داد که بالاخره یک مک پرو جدید را معرفی می کند. در این بازه کاربران حرفه ای یا مجبور بودند که از همان آیمک پرو پر از ایراد استفاده کنند یا به ویندوز مهاجرت نمایند.

با توجه به آنچه گفته شد الان زمان آن رسیده که اپل مک پرو تازه خود را معرفی نماید و بسیاری به این امر امید دارند.

طبق شایعات قبلی مک پرو جدید اپل سیستمی ماژولار دارد ضمن اینکه ظاهرش با آنچه پیشتر دیده ایم تفاوتی چشمگیر خواهد داشت.

همچنین گفته می شود اپل از یک نمایشگر 6K حرفه ای نیز رونمایی کند هرچند مشخص نیست که آیا همان نمایشگر دوست داشتنی قدیمی اپل موسوم به Cinema Display به روز رسانی می شود یا شاهد حضور محصول تازه ای در WWDC 2019 خواهیم بود. از آنجا که شایعات خبر از یک نمایشگر حرفه ای را می دهند میتوان انتظار قیمتی گزاف را برای آن داشت و البته اینکه جامعه هدف آن را صرفا حرفه ای ها تشکیل خواهند داد.

محصولات دیگر

WWDC 2019

آخرین کنفرانس خبری اپل به اپل تی وی مربوط می شد و در آن رویداد خبرهای زیادی از کمپانی کالیفرنیایی به دست آمده. البته نسخه بازطراحی شده از اپل تی وی در جریان آن رویداد معرفی شد اما پیش بینی می شود که اپل مدتی از کنفرانس خبری هفته آینده خود را به اپل تی وی پلاس (همان سرویس پخش محتوای تازه اش) اختصاص دهد که آمده تا سرویس هایی نظیر نتفلیکیس را به چالش بکشد.

بار آخری که اپل در مورد ساعت هوشمند خود صحبت کرد خبرهایی را در رابطه با امکانات این گجت در حوزه حمل و نقل به سمع و نظر مخاطبانش رساند و اینبار اما انتظار می رود که کانون توجه اپل روی قابلیت های سلامتی اپل واچ باشد. البته شرکت تحت مدیریت تیم کوک سالهاست که تلاش می کند با پررنگ تر کردن قابلیت های پوشیدنی هوشمندش در زمینه سلامت خود را از رقبا متمایز و به نهادهایی نظیر سازمان غذا و دارو آمریکا ثابت کند. لذا گفته میشود که امسال اپل قابلیت دنبال کردن سیکل ماهانه در زنان و همچنین تنظیم برنامه مصرف دارو را به اپل واچ خواهد آورد. اپلیکیشن های جدید پیامک های صوتی، ماشین حساب و کتاب الکترونیک از دیگر خبرهای خوب اپل برای دارندگان اپل واچ خواهند بود.

کنفرانس خبری اپل دوشنبه همین هفته راس ساعت ۹ شب به وقت تهران شروع می شود و دیجیاتو نیز این مراسم را به رسم همیشگی به صورت زنده پوشش می دهد. ما را همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید